Jak segregować odpady
Segregacja to czysty zysk. Osoby segregujące odpady płacą mniej od tych, które ich nie segregują. Wejście w życie nowej Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach to doskonała okazja, aby zacząć żyć zgodnie z zasadami ekologii.
Regularne sortowanie odpadów nie jest ani trudne, ani uciążliwe. Pamiętajmy, że oddawanie odpadów posegregowanych jest korzystniejsze ekonomicznie niż odbiór odpadów zmieszanych, sprzyja środowisku, a także zmniejsza ilość śmieci składowanych na wysypiskach.
Jak segregować odpady - informator dla mieszkańców
Drogi mieszkańcu! Segregując pamiętaj!
- zawsze należy zgniatać puszki, kartony i butelki plastikowe przed wrzuceniem do worka,
- należy wyrzucać butelki bez nakrętek i korków,
- warto sprawdzić znak na opakowaniu, co producent proponuje zrobić z opakowaniem po wykorzystaniu jego zawartości
Pobierz ulotkę:
SEGREGUJ ODPADY! NIE SPALAJ! NIE TRUJ SIEBIE I INNYCH!
Często, aby ogrzać dom w ramach „oszczędności” zamiast palić drewnem lub węglem, spalane są domowe odpady. Efektem spalania starych mebli, butów, tworzyw sztucznych jest bardzo nieprzyjemny zapach i szkodliwy, duszący dym. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że w wyniku spalania śmieci w domowych piecach zachodzą reakcje chemiczne, których efektem jest powstawanie rakotwórczych substancji.
W gospodarstwach domowych można spalać jedynie (poza opałem): papier, tekturę i drewno oraz opakowania z nich wykonane, odpady z gospodarki leśnej, odpady z kory i korka, trociny, wióry czy ścinki, które nie zwierają substancji niebezpiecznych.
Nie wolno palić: plastikowych pojemników i butelek po napojach, zużytych opon i innych odpadów z gumy, przedmiotów z tworzyw sztucznych, elementów drewnianych pokrytych lakierem, sztucznej skóry, opakowań po rozpuszczalnikach czy środkach ochrony roślin, opakowań i pozostałości po farbach i lakierach, plastikowych toreb z polietylenu, papieru bielonego związkami chloru z nadrukiem farb kolorowych oraz mokrych liści, traw i gałęzi.
Pamiętajmy, spalanie śmieci jest działalnością nielegalną i podlega karze grzywny!
Kompostowanie, najlepszy sposób na bioodpady!
Kompostowanie to przyjazny środowisku, tani i prosty sposób pozbywania się odpadów organicznych (resztek jedzenia, skoszonej trawy itp.). Odpady składuje się w plastikowym lub drewnianym kompostowniku, a po około roku zmieniają się one w żyzny nawóz, przypominający wyglądem świeżą ziemię. Kompostownik zajmuje mało miejsca, a prawidłowo zagospodarowany, nie wydziela nieprzyjemnego zapachu. Można go zatem umieścić bezpośrednio na działce lub w ogródku. Kompostowanie zmniejsza ilość śmieci wyrzucanych do kosza lub worka i jest oznaką dbałości o środowisko.