Turystyka
Kilka szlaków turystycznych zachęca do spacerów, jazdy na rowerze w ciszy i spokoju, z dala od gwaru miejskiego. Położenie na widokowych, nasłonecznionych wzniesieniach Pogórza Wielickiego, brak uciążliwego przemysłu gwarantują Gminie Mogilany czyste powietrze, cisze, spokój i zdrowe otoczenie, czyniąc ją niezwykle atrakcyjną pod względem rekreacji i wypoczynku.
Historia
W Mogilanach przy XVIII-wiecznym pałacu znajduje się zabytkowy park stanowiący pomnik przyrody. Od południowej strony parku otwiera się galeria widokowa na panoramie Beskidów i Karpat. Z drugiej zaś strony rozpościera się wspaniała panorama Krakowa. To wyjątkowe miejsce wypoczynku i spotkań.
Aktywna turystyka
Na terenie gminy można aktywnie spędzić wolny czas łowiąc ryby, jeżdżąc konno bądź uprawiając inne sporty /piłka nożna, siatkówka/ wśród malowniczych krajobrazów roztaczających się na campingu „Korona” w Gaju. Teren o powierzchni 3,5 ha dzieli się na pole namiotowe i caravaningowe ze stałymi przyłączami elektrycznymi i innymi gwarantowanymi wygodami.
Zaznaczyć trzeba, że na terenie Gminy Mogilany zlokalizowanych jest wiele cennych i różnorodnych zabytków, które stanowią o specyficznym klimacie gminy, a przede wszystkim nadają jej niepowtarzalny charakter. Dopełnienie oferty turystycznej stanowią szlaki turystyczne, przydrożne kapliczki, pomniki przyrody oraz liczne obiekty zabytkowe znajdujące się na terenie gmin.
Przyroda
Nieopodal parku, w bukowo-brzozowym lesie na północnych stokach mogilańskiego wzgórza znajduje się Rezerwat florystyczny „Cieszynianka”, którego nazwa pochodzi od jednego z najrzadszych i bardzo interesujących gatunków, zakwitającego wczesną wiosną – cieszynianki wiosennej. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż cieszynianka występuje tylko w kilku wyspowych stanowiskach w naszym kraju. W okolicy znajduje się również jeden z najpiękniejszych lasów mieszanych w pobliżu Krakowa - Las Bronaczowa będący pozostałością puszczy karpackiej.