Atrakcje turystyczne
{nomultithumb}
Zabytki Gminy Mogilany wpisane do Rejestru zabytków
prowadzonego przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków:
Chorowice
Zespół dworski w Chorowicach – dwór (dawniej szkoła) oraz kaplica murowana z 1906 roku i park krajobrazowy z XVIII wieku, przekomponowany na przełomie XIX / XX wieku
Gaj
Zespół Kościoła Parafialnego pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Gaju kościół murowany z XVII wieku, kruchta z 1866 roku – najcenniejszym zabytkiem kościoła jest obraz Matki Boskiej z około 1500 roku, ołtarz główny z 1712 roku, ołtarz Matki Boskiej Różańcowej z 1718 roku, plebania murowana z XIX wieku, park krajobrazowy z XIX / XX wieku.
Konary
Zespół Dworski Grabowskich w Konarach (obecnie RSP Konary) dwór drewniany i dozorcówka z 1920 roku, obora i spichlerz z XIX wieku oraz park krajobrazowy z elementami secesji z XVIII wieku.
Zespół Dworski w Konarach (obecnie własność Filarów) dwór drewniany z 1860 roku, przebudowany ok. 1920 roku.
Libertów
Zespół Dworski w Libertowie (obecnie RSP Libertów) dwór murowany oraz park krajobrazowy z początku XIX wieku.
Lusina
Zespół Dworski Słapów w Lusinie dwór z 1688 roku, przebudowany w XIX wieku, otoczony parkiem założonym w końcu XVIII wieku.
Mogilany
Zespół Kościoła Parafialnego p.w. Św. Bartłomieja w Mogilanach kościół z 1604 roku. Ołtarz z ok. 1700 z krucyfiksem w bogato rzeźbionym retabulum w kształcie serca, utworzonym ze splotów winnej latorośli z późnogotyckimi figurami Matki Boskiej i Św. Jana, chrzcielnica kamienna, barokowa. Ciekawe, marmurowe epitafia Stanisława i Zofii Konopków z XIX wieku. Dzwonnica neogotycka z I połowy XIX wieku.
Zespół Dworski Konopków w Mogilanach (obecnie Ośrodek Konferencyjny PAN) dwór murowany z XVIII wieku, klasycystyczny, przebudowany około 1840 roku, odnowienie i adaptacja 1967-1972, park geometryczny "włoski" na sztucznie usypanym terenie utworzony w XVII wieku, część krajobrazowa (XIX wiek).
Ponadto na terenie gminy znajduje się szereg mniejszych zabytków, zagród, przydrożnych kapliczek i pomników przyrody, które także warte są zobaczenia:
-
Kaplica murowana we wsi Buków –1900 rok, - Zespół dworski Chwalibogowskich w Gaju (stara szkoła) dwór murowany i park krajobrazowy z ok. 1890 roku
-
Zespół Folwarku "Zielona" w Konarach (dawniej Grabowskich, od 1913 roku Bonifratrów) dom zakonny, budynek gospodarczy kamienny około 1920 roku oraz ogród z częścią krajobrazowa i sadem z XIX / XX wieku
-
Kaplica dworska w Lusinie – 1877 rok
-
Kościół p.w. Najświętszej Marii Panny Królowej Polskiej we Włosani – 1954 rok
Tablice pamiątkowe znajdujące się na terenie Gminy Mogilany:
Buków
Tablica pamiątkowa wmurowana w budynku Szkoły Podstawowej im. Oskara Kolberga w Bukowie Tablica projektu Iwo Birkenmajera o wymiarach 40 x 60 cm, odlana została z brązu. Ufundowały ja Rady Sołeckie Sołectwa Buków i Sołectwa Kulerzów z okazji nadania szkole imienia Oskara Kolberga (21.05.2005r.). Tablica przedstawia wizerunek patrona - słynnego etnografa, folklorysty, muzyka i kompozytora oraz wzmiankę o fundatorach i datę jej odsłonięcia.
Gaj
Tablica pamiątkowa poświęcona pamięci bohatera Polski i Węgier gen. Józefa Bema (1794-1850) który lata szkolne 1801-1809 spędził w Gaju. Znajduje się przy ZS im.Jana Pawła II w Gaju. Fundusze na ten cel zgromadził od sponsorów indywidualnych Komitet Obchodów Bemowskich. Tablica została odsłonięta z okazji 150. rocznicy śmierci gen. Józefa Bema w 2000 roku. Tablica pamiątkowa z okazji nadania Zespołowi Szkół oraz Szkole Podstawowej imienia Jana Pawła II – 7 listopada 1998 roku. Tablica przedstawia wizerunek patrona, została ufundowana przez Komitet Budowy Szkoły. Tablica pamiątkowa ufundowana w 2003 roku przez Państwa Aleksandrę i Jana Klaś dla upamiętnienia 25. rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II w Gaju w 5. rocznice nadania jego imienia szkole.
Lusina
Tablica pamiątkowa Świętej Jadwigi Królowej wmurowana w budynek Szkoły Podstawowej w Lusinie. Tablica odlana z brązu, zaprojektowana została przez Iwo Birkenmajera. Ufundowała ja Rada Sołecka Sołectwa Lusina z okazji 100-lecia szkoły oraz nadania jej imienia Świętej Jadwigi Królowej. Odsłonięcia dokonano w dniu 11 czerwca 2005 roku. Tablica przedstawia m.in. wizerunek patrona szkoły.
Mogilany
Tablica pamiątkowa umieszczona w holu Szkoły Podstawowej im. Józefa Nowina Konopki została ufundowana przez rodzinę Konopków, staraniem pana Krzysztofa Nowina Konopki z okazji nadania szkole imienia Józefa Nowina Konopki. Została wykonana z mosiądzu, umieszczony jest na niej wizerunek patrona i herb rodzinny – Nowina. Uroczyste odsłonięcie, dokonane zostało przez seniora rodu pana Ludwika Nowina Konopkę – 9 października 2004 roku.
Tablica pamiątkowa wykonana w hołdzie Wodzowi Narodu Polskiego Józefowi Piłsudskiemu oraz poległym z Mogilan w obronie Ojczyzny – ufundowana 24 września 1936 roku przez Gminę Mogilany. Tablice zniszczona w 1945 roku odtworzono w 1991 roku dzięki staraniom Parafii oraz Towarzystwa Przyjaciół Mogilan i wmurowano w dzwonnice Kościoła Parafialnego p.w. Św. Bartłomieja Apostoła w Mogilanach.