Coraz silniejsza współpraca podkrakowskich gmin
Gmina Mogilany od kilku lat współpracuje z sąsiednimi gminami, lecz od 4 lutego 2014 r., dzięki podpisaniu umowy o dofinansowaniu projektu „Razem Blisko Krakowa - zintegrowany rozwój podkrakowskiego obszaru funkcjonalnego”, współpraca z gminami Czernichów, Skawina, Liszki i Świątniki Górne zyskała nowy wymiar.
Dzięki realizacji tego projektu nasza gmina wraz z gminami partnerskimi zyska szereg dokumentów o charakterze technicznym i planistycznym. Dokumenty te będą dotyczyły m.in. projektów kanalizacyjnych, zagospodarowania terenów rekreacyjnych oraz projektów z zakresu ochrony środowiska. Ponadto w ramach projektu powstanie jedna strategia rozwoju obszaru funkcjonalnego Blisko Krakowa, czyli terenu wszystkich gmin wchodzących w skład partnerstwa oraz szereg strategii sektorowych dotyczących m.in. tematyki czasu wolnego, edukacji czy społeczeństwa obywatelskiego.
Na realizacji projektu gminy otrzymały wsparcie z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014 w kwocie 2,23 mln zł. Wart podkreślenia jest fakt, że nasz projekt znalazł się w wąskim gronie 15 dofinansowanych projektów w skali całego kraju.
Projekt realizowany jest w partnerstwie 10 podmiotów. Liderem projektu jest gmina Skawina, a parterami są gminy Czernichów, Mogilany, Liszki i Świątniki Górne, Powiat Krakowski, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Galicyjska Izba Gospodarcza, Podkrakowska Izba Gospodarcza oraz Lokalna Grupa Działania „Blisko Krakowa”.
Dzięki realizacji projektu nasza gmina nie tylko zacieśni współpracę z partnerami zaangażowanymi w jego realizację, ale również będzie dobrze przygotowana do pozyskania środków zewnętrznych z funduszy unijnych na lata 2014-2020. Szczegółowych informacji nt. projektu udziela: Tomasz Ożóg, Pełnomocnik Burmistrza Miasta i Gminy Skawina ds. Pozyskiwania Środków Zewnętrznych tel. 12-277-01-84, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .
Projekt Razem Blisko Krakowa – zintegrowany rozwój podkrakowskiego obszaru funkcjonalnego korzysta z dofinansowania w kwocie 2,23 mln pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.
Poprzez fundusze EOG i fundusze norweskie, Islandia, Liechtenstein i Norwegia przyczyniają się do zmniejszania nierówności społecznych i ekonomicznych oraz wzmacniania relacji dwustronnych z państwami beneficjentami w Europie. Trzy państwa ściśle współpracują z UE na podstawie Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym (Porozumienie EOG).W okresie 2009–2014 wartość funduszy EOG i funduszy norweskich wynosi 1,79 miliarda euro. Norwegia zapewnia około 97% łącznego finansowania. Fundusze są dostępne dla organizacji pozarządowych, instytucji badawczych i szkół wyższych, sektora publicznego i sektora prywatnego w 12 nowoprzyjętych państwach członkowskich UE oraz Grecji, Portugalii i Hiszpanii. W ich ramach ma miejsce szeroka współpraca z podmiotami z państw darczyńców, a przedsięwzięcia mogą być wdrażane do 2016 r.
Najważniejsze obszary wsparcia obejmują ochronę środowiska i zmiany klimatyczne, badania i stypendia, społeczeństwo obywatelskie, ochronę zdrowia i wsparcie dla dzieci, równość płci, sprawiedliwość i dziedzictwo kulturowe.