II Forum Metropolii Krakowskiej Dzień 7 Usługi społeczne
Priorytetem usługi dla mieszkańców obszaru
Ósmy dzień II Forum Metropolii Krakowskiej poświęcony został jednej z najmłodszych, a zarazem najważniejszych dziedzin współpracy metropolitalnej – USŁUGOM SPOŁECZNYM. - Bardzo cieszy mnie Państwa obecność i wierzę, że współpraca na rzecz tworzenia nowoczesnych i dostępnych usług społecznych na terenie Metropolii Krakowskiej przyniesie niezwykłe korzyści nie tylko lokalnym samorządom, ale przede wszystkim mieszkańcom naszego obszaru – mówił dr Artur Kozioł, Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka otwierając spotkanie.
Szanse i wyzwania jakie niesie ze sobą przyszła dekada przedstawione zostały w prezentacji sedna Strategii Metropolia Krakowska 2030. Opracowana strategia zawiera zbiór rozwiązań, jakie musimy wdrożyć i wskazuje na narzędzia, które mogą nam przy tym pomóc. – Współdziałanie w dziedzinie usług społecznych powinniśmy skupić na projektach dotyczących usług opiekuńczych i zdrowotnych, mających przygotować samorządy na zmiany demograficzne i społeczne. Aktywnej współpracy i reakcji będą wymagać także postępujące procesy migracyjne – mówił Artur Kozioł.
Działanie w praktyce – sesja inspiracyjna
Jak wdrażanie nowych przedsięwzięć i innowacyjnych rozwiązań powinno przebiegać w usługach społecznych? Opowiedzieli o tym prelegenci, których prezentacje były inspiracją i motywacją do działania:
- dr hab. prof UEK Konrad Pędziwiatr - Obserwatorium wielokulturowości i migracji
- Łukasz Bartkowicz - Dyrektor Naczelny z Miejskiego Centrum Opieki dla Osób Starszych, Przewlekle Niepełnosprawnych oraz Niesamodzielnych
Imigranci w Krakowie - badania ruchów migracyjnych
Ile osób pochodzących z innych krajów mieszka w Krakowie? Jak pandemia przełożyła się na tę liczbę? Z jakich krajów pochodzą cudzoziemcy i które dzielnice Krakowa wybierają jako miejsce do zamieszkania? Odpowiedzi na te pytania przedstawił w swojej prelekcji dr hab. prof UEK Konrad Pędziwiatr, ekspert Obserwatorium Wielokulturowości i Migracji w Krakowie. Intrygującym tematem w zakresie ruchów migracyjnych jest wpływ na nie pandemii COVID-19. Choć nieznacznie spowolniła ona napływ cudzoziemców do miasta to jest on wciąż wyraźnie widoczny. - W obliczu pierwszej fali pandemii część cudzoziemców wyjechała z Krakowa i Polski, jednak po odblokowaniu i ożywieniu gospodarki latem wielu z nich ponownie wróciło do naszego miasta. W rezultacie w ujęciu rocznym zatrudnienie cudzoziemców nawet nieznacznie wzrosło między październikiem 2019 a 2020, natomiast liczba osób bezrobotnych - mimo pewnego zwiększenia - ma nadal charakter marginalny - mówi prof. UEK dr hab. Konrad Pędziwiatr.
Robotyzacja wsparciem Miejskiego Centrum Opieki
Opieka nad osobami starszymi, przewlekle niepełnosprawnymi oraz niesamodzielnymi z wykorzystaniem nowoczesnych technologii – czy to możliwe? Miejskie Centrum Opieki udowadnia, że tak – realizując liczne projekty rozwojowe, które w znaczący sposób usprawnią działania opiekuńcze i administracyjne. - MCO w Krakowie realizuje projekt zakładający zautomatyzowanie wykonywania czynności związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych poprzez wprowadzenie robotów odciążających personel medyczny i oszczędzających czas potrzebny na leczenie, pielęgnację, opiekę i rehabilitację - mówi Łukasz Bartkowicz Dyrektor Naczelny Miejskiego Centrum Opieki. - Dodatkowo planowane jest wdrożenie formy opracowania dokumentacji medycznej głosem z wykorzystaniem odpowiedniego oprogramowania - dodaje.
#PoukładajMY_razem_Metropolię!
O tym, jakie działania są planowane do realizacji w przyszłym roku, rozmawiano podczas sesji warsztatowej. Uczestnicy krok po kroku – wizualizując oraz werbalizując poszczególne elementy projektu Rocznego Planu Prac na 2022 r. – omawiali zakres priorytetowych do realizacji działań. Wyjątkowym zakończeniem działań było wspólne „ułożenie Metropolii”. Jaki był tego efekt? Zachęcamy do zapoznania się z galerią zdjęć!
Tydzień z Metropolią
Tydzień z Metropolią to cykl spotkań tematycznych stanowiący swoiste podsumowanie prac nad projektem Strategii Metropolia Krakowska 2030 – prac, w których aktywny udział wzięli przedstawiciele gmin Metropolii oraz eksperci zewnętrzni. - Organizacja Forum to przede wszystkim deklaracja gotowości Metropolii Krakowskiej do realizacji wspólnej wizji rozwoju obszaru poprzez realizację działań w oparciu o współpracę gmin członkowskich – mówi Daniel Wrzoszczyk, dyrektor Biura Stowarzyszenia Metropolia Krakowska.
Zwieńczeniem II Forum Metropolii Krakowskiej będzie uroczysta Sesja Walnego Zebrania Członków, która odbędzie się 14 grudnia br. Po jej zakończeniu będzie mieć miejsce podpisanie instytucjonalnej deklaracji wsparcia idei współpracy ponadlokalnej w ramach Metropolii Krakowskiej.
Szczegółowa informacja dotycząca II Forum Metropolii Krakowskiej: KLIKNIJ TUTAJ.
Zapraszamy do lektury Magazynu Metropolitalnego, na którego łamach prezentujemy opowieść zarówno o celach Strategii Metropolia Krakowska 2030, jak i wizji jego wdrożenia: KLIKNIJ TUTAJ.
Fotografie z wydarzenia: KLIKNIJ TUTAJ