STÓŁ DZIEDZICTWA KULTURALNEGO I KULINARNEGO MAŁOPOLSKI
28 września na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie Kapela Ludowa „Mogilanie” i Bonifraterska Fundacja Dobroczynna reprezentowały Gminę Mogilany podczas „Stołu dziedzictwa kulturalnego i kulinarnego Małopolski”. Plenerowe wydarzenie podczas którego zaprezentowało się 15 gmin z Małopolski odbyło się w ramach międzynarodowej konferencji podsumowującej projekt „Cultural Heritage”.
Celem konferencji trzydniowej było podsumowanie i prezentacja efektów projektu, który trwał 3 lata i dotyczył zachowania dziedzictwa kulturowego „małych ojczyzn”. Wtorek był poświęcony m.in. prezentacji Katalogu Dziedzictwa Kulturowego Małopolski, w którym oprócz materiałów naukowych, swoje dziedzictwo zaprezentowało aż 49 gmin. W dyskusjach poruszano także bardziej współczesne tematy, jak choćby sztuczna inteligencja w planowaniu przestrzennym.
Na zakończenie dnia 15 gmin pokazało się w swobodnej, pełnej muzyki i niezwykle smacznej formule „Stołu dziedzictwa kulturalnego i kulinarnego Małopolski”. Pośród prezentowanych elementów dziedzictwa kulturowego dominowały lokalne produkty spożywcze: pierogi, ziemniaki zasmażane, tradycyjne ciasta, przetwory owocowe i warzywne, regionalne sery i wędliny. Większość wystawców stanowiły koła gospodyń wiejskich lub reprezentacja gminnych ośrodków kultury. Stanowisko Gminy Mogilany przygotowała Bonifraterska Fundacja Dobroczynna prezentując świeże produkty i wyroby prosto z Konar – miody, ziołomiody, pyłek pszczeli oraz świeże i suszone owoce pigwowca. Mogilańskie stanowisko, a na koniec i całą imprezę uświetnili muzycy z Kapeli Ludowej „Mogilanie”, do ich piosenek i zawadiackich przyśpiewek podgrywali górale, tańczyły dziewczyny z zespołów regionalnych i panie z kół gospodyń wiejskich z całej Małopolski.
Kontynuacją współpracy z Katedrą Gospodarki Przestrzennej i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Rolniczego będzie udział Gminy w przygotowaniu Multimedialnego Katalogu Dziedzictwa Kulturowego Małopolski.