Projekt pn. Podążaj tropem czystego powietrza na półmetku
Czego uczą się uczniowie?
W trakcie zajęć uczniowie poszukują odpowiedzi na pytania związane z zanieczyszczeniem powietrza, m.in.:
- jakie są główne przyczyny powstawania smogu?
- jakie konsekwencje niesie za sobą oddychanie zanieczyszczonym powietrzem?
- jak można przeciwdziałać powstawaniu smogu?
- co robić, gdy normy jakości powietrza są znacznie przekroczone?
Zajęcia są zróżnicowane ze względu na wiek odbiorców, jednak zarówno najmłodsi jak i starsi uczestnicy warsztatów mają możliwość wykonywania wielu doświadczeń. Uczniowie „wytwarzają smog” i sprawdzają działanie oczyszczacza powietrza. Poznają fizykalne właściwości powietrza oraz zjawisko dyfuzji (przemieszczania się gazów). Uczniowie dowiadują się o konieczności zmniejszania niskiej emisji, która odpowiedzialna jest za blisko 45 000 przedwczesnych zgonów rocznie w naszym kraju. Co ciekawe, wielu uczniów zna przyczyny powstawania zanieczyszczeń powietrza, takie jak: spalanie paliw stałych i odpadów w domowych kotłowniach, emisja przemysłowa i transport. Uczniowie poznają także różne rodzaje paliw stałych (pellet, węgiel kamienny, brunatny) a także tzw. odpadów węglowych (mułów, flotów). Co kluczowe w trakcie zajęć uczniowie dowiadują się o alternatywnych źródłach ogrzewania: gaz, ciepło sieciowe, pompy ciepła, kotły ecodesign. Ponadto duże zaciekawienie wywołują tematy związane z innowacjami technologicznymi takimi jak: pojazdy elektryczne i hybrydowe, kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne. W trakcie zajęć uczniowie wytwarzają energię elektryczną oraz kinetyczną, dzięki prostym układom składającym się z: panela fotowoltaicznego, żarówki i wiatraków.
Pomiar jakości powietrza
Zwiększanie świadomości ekologicznej i dbałość o jakość powietrza to główne cele warsztatów. Dlatego też uczniowie dowiadują się jak monitoruje się jakość powietrza oraz gdzie szukać informacji o prognozach i stanie powietrza w najbliżej okolicy. Poznają aplikacje oraz rzetelne strony internetowe informujące o jakości powietrza. Starsi uczniowie poznają główne składniki smogu (PM 2.5, PM10, B(a)P) i potrafią zinterpretować wyniki pomiaru jakości powietrza na podstawie map.
Finał w Dworze w Mogilanach
Już 17 czerwca br. uczniowie, którzy wykazywali się największą aktywnością podczas warsztatów spotkają się w parku przy Dworze Mogilańskim. To tam odbędzie się finał warsztatów , gdzie uczniowie wezmą udział w grze terenowej. Na uczniów będzie czekało mnóstwo niespodzianek i ciekawych zadań. Drużyny z poszczególnych szkół będą rywalizowały o nagrody.
Akcją edukacyjną objęto wszystkie samorządowe placówki edukacyjne z terenu gminy Mogilany. W warsztatach dotychczas wzięło udział ponad 1000 uczniów.
Chcesz przyczynić się do polepszenia czystości powietrza?
Wymień stary, nieefektywny piec na nowoczesne urządzenie grzewcze!
